Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-09-06 11:32:34

Evdeki akıllı cihazların bakımı ve satın alınmasından sorumlu kişiler arasında fark var

Dijital pazar araştırmasına göre akıllı ev cihazlarının aktif olarak kullanıldığı ev sayısının 2026 yılına kadar 573,7 milyon kullanıcıya ulaşması beklenirken, hane penetrasyonunun ise o yıla kadar yüzde 25.0'a ulaşılacağı düşünülüyor.

Kaspersky’nin geçrekleştirdiği anket sonuçları, ailelerinin akıllı cihazlarıyla daha sık ilgilenenlerin erkekler olduğunu gösteriyor. Bu durum, ev yönlendiricisinden (home router) Wi-Fi ayarlarının değiştirilmesi gerektiğinde veya ağa yeni cihazlar eklendiğinde de geçerli. Erkeklerin çoğu (yüzde 75) genellikle bunu yaparken, kadınların yalnızca yüzde 50'si bu görevi yerine getiriyor. Bilgisayarlara yazılım ve uygulama yükleme söz konusu olduğunda da durum neredeyse aynı seyirde ilerliyor. Kadınların yüzde 47'sine kıyasla erkeklerin yüzde 72'si bundan sorumlu olarak görülüyor.

Çocukların dijital alışkanlıklarına ilişkin eğilim ise değişiyor. Araştırma verileri, her iki ebeveynin de çocukların cihazlarda geçirdiği zamanı kontrol etme konusunda eşit derecede istekli olduğunu gösteriyor. Özellikle, erkeklerin yüzde 67'si ve kadınların yüzde 54'ü küçüklerin cihazlarda geçirdiği zamanı izliyor. 

Kaspersky Tüketici Ürünleri Pazarlama Başkan Yardımcısı Marina Titova "Akıllı ev cihazları ve çözümleri insanların günlük işlerini önemli ölçüde iyileştirebilir ve kolaylaştırabilir. Her aile, rol dağılımının hangi versiyonunun kendileri için en uygun olduğuna kendisi karar verir. Aynı zamanda, kilit nokta, modern akıllı cihazların ve güvenlik çözümlerinin cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak herkes tarafından erişilebilir olması gerektiğidir." diyor. 

Kaspersky uzmanları, tüm akıllı cihazları güvende tutmak ve korumak için aşağıdaki ipuçlarını derledi:

''İkinci el akıllı ev cihazları satın almak güvenli bir seçenek değildir. Ürün yazılımları, önceki sahipleri tarafından, kullanıcıların akıllı ev ekosistemleri üzerinde tam kontrol sağlayacak şekilde değiştirilmiş olabilir. Varsayılan şifreyi değiştirmeyi unutmamak da önemlidir. Karmaşık bir şifre kullanarak düzenli olarak bunu güncelleyin. Seri numaralarını, IP adreslerini ve diğer hassas bilgileri gizli tutarak ağınızın güvenliğini sağlayın.  Akıllı cihazlarınızı sosyal ağlarda paylaşmayın. Tüm akıllı ev ekosisteminizi güvence altına almak ve korumak için güvenilir bir güvenlik çözümü oldukça faydalı olabilir. Belirli bir uygulama veya cihaz seçtikten sonra, güncellemeleri ve güvenlik açıklarını yakından takip ettiğinizden emin olmalısınız. Geliştiriciler tarafından sunulan tüm güncellemeleri zamanında yüklemek önemlidir.''

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 Galata Haber Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.