Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-12-04 12:57:47

Forex analizi

Türkiye

Geçen haftanın son işlem gününde yurt içinde Kasım ayına ait imalat PMI verisi 48.40 puandan 47.20 puana geriledi.

Bugün yurtiçinde TÜFE’nin aylık bazda beklentilerin altında %3.28 açıklanırken, yıllık bazda TÜFE’nin ise %61.36’dan %61.98’e yükseldi. Aylık bazda enflasyona en çok katkı konut grubundan gelirken, giyim ve ayakkabı grubu aylık bazda tek düşüş gösteren grup oldu. ÜFE aylık bazda %2.85 artarken, yıllık bazda ÜFE ise %39.39’dan %42.25’e yükseliş gösterdi.

Euro Bölgesi

Cuma günü Euro Bölgesi’nde büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisi beklentilerinin üzerinde 44.2 puan açıklanmasına rağmen imalat sektöründeki daralma 17. ayına taşındı. Eur/Usd paritesinde yükseliş yaşanırken, tahvil faizlerindeki düşüşün devam etmesiyle küresel borsalarda alımlar sertleşti ve Dax’ta alım eğiliminin hızlandığı görüldü.

Bugün Euro Bölgesi’nde Sentix tüketici güven endeksinin -15. Puan açıklanması beklenirken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin Frankurt’ta yapacağı konuşma takip edilecek.

ABD

Geçen haftanın son işlem gününde ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisi beklentiler dahilinde 49.4 puan açıklanırken, ISM imalat PMI verisi beklentilerin altında 46.7 puana geriledi. İmalat sektöründeki daralma 13. ayına taşındı. İnşaat harcamaları ise aylık bazda beklentilerin hafif üzerinde %0.6 gerçekleşti. Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü yaptığı açıklamada, Fed'in ekonomiyi gereğinden fazla yavaşlatması riskinin, faiz oranlarını enflasyonu kontrol altına alacak kadar yükseltmemesi riskiyle daha dengeli hale geldiğini söylerken bugüne kadar yapılan 5,25 puanlık faiz artırımının tam etkilerinin henüz hissedilmediğini belirtti. Fed'in enflasyonla mücadelesinin bittiğini ilan etmek için henüz çok erken olduğuna değinen Powell, enflasyonun düşmemesi halinde yeni faiz artırımlarının da gündemde olabileceğinin altını çizdi. Gelen verilerin ardından dolar endeksinde hafif satış görülürken ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %4.19 seviyesine kadar sert düşmesi piyasadaki volatilitenin artmasını sağladı. Bu sabah itibariyle ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise %4.23 seviyesinden hareket ediyor. Tahvil faizlerinin %4.14’ün üstünde tutunup tutunamaması küresel bazda doların ve piyasaların yönünü belirleyecektir.

Bugün ABD’de fabrika siparişlerinin aylık bazda %2.7 azalması bekleniyor.

Kaynak: Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 Galata Haber Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.