Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-04-25 13:07:18

Fx analizi

USD/TRY: Önümüzdeki hafta çarşamba günü gerçekleştirilecek FOMC toplantısı öncesinde sessizlik haftası sürüyor. Öte yandan dün ABD'de mart ayı dayanıklı mal siparişleri öncü verisi beklentilerin üzerinde %2,6 oranında artış kaydetti. Dolar endeksinde (DXY) %13,6'lık paya sahip Japon Yeni'nin Dolar karşısında son 34 yılın en düşük seviyesine gerilemesiyle DXY 105,9 seviyelerinde günü tamamladı. Veri trafiğinin yoğun olacağı bu iki gün de ABD'nin faiz indirimleri konusundaki adımları için önem arz ediyor. Bugün ABD'de ilk çeyrek GSYH büyüme (beklenti: %2,5) ve istihdam verileri piyasaların odağında olacak. Yarın ise enflasyonun önemli göstergelerinden biri olan PCE verisi yayımlanacak. Yurt içi tarafında bugün TSİ 14'te PPK toplantısı izlenecek. Ana beklentinin faiz oranının değiştirilmeyeceği yönünde olsa da toplantı sonrası mesajlar kurda oynaklığa sebep olabilir. ABD ve Türkiye makro verileri öncesinde Dolar/TL tarafındaki yatay hareketlilik devam ediyor. 

EUR/USD: ABD'de ve Avrupa'da açıklanan PMI rakamlarıyla güçlenen paritede dün de güçlü seyir devam etti. Bugün açıklanacak ABD büyüme verisi piyasaların odağında olacak. Yarın ABD PCE rakamları da piyasaların takibinde olacaktır. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FOMC toplantısında direkt karara etki etmese de açıklamalara etki edebilecek nitelikteki veriler, borsaların yönünü tayin edebilir. Dün güçlenen Dolar Endeksi (DXY) ise bu sabah bütün kazançlarını geri verdi. Parite tarafında ise Haziran ayından sonra ECB'nin beklemeye geçmesi ve Fed'in faiz artışları yapma konusunda seçimler öncesinde harekete geçmesinin beklenmesi EUR/USD'de yükselişe sebep olmuştu. 1,0730 seviyesinin aşılmasıyla 1,0785 seviyesi hedefte kalabilir. Geri çekilme halinde ise 1,0660 seviyesi destek olarak çalışabilir. 

XAU/USD: Dün seansı %0,25 düşüşle 2.316 seviyesinde tamamlayan Ons Altın güne yatay başladı. Son dönemki yükselişinin ardından zirveden satışlarla karşılaşan değerli maden kısa vadede soluklanarak yatay seyir izleyebilir. Jeopolitik tansiyonun düşmesi piyasalarda etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bugün açıklanacak ABD büyüme verileri değerli maden üzerinde harekete sebep olabilir. Ek olarak yarın ABD PCE verileri takip edilecek. Güne 2.316 seviyesinde başlayan Ons Altın'da 2.290 seviyesi destek olarak öne çıkarken, 2.390 seviyesi direnç konumunda. 

Kaynak Ziraat Yatırım

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 Galata Haber Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.